Hejsan svejsan!
Veckans fredagens sötsak blir denna veckan torsdagens sötsak. Hinner inte lägga upp i morgon och lägger därför upp den idag! Det blev kanel & vaniljlkransar. Jag valde att göra kransar men du kan lika gärna göra det till bullar eller längder. Receptet blir till 2 kransar, 4 längder, 40 bullar:
- 150 g smör, rumsvarmt (eller 1 1/2 dl flytande)
- 5 dl mjölk
- 50 g (1 paket) jäst
- 1 dl strösocker
- 1/2 tsk salt
- 850 g (ca 1,4 liter) vetemjöl
Fyllning:
- 300 g rumsvarmt smör
- 2 dl strösocker
- 2 msk kanel
- 2 msk kardemumma
- (till vaniljbullar tar du smöret, sockret men 4 msk vaniljsocker istället för kanel och kardemumma)
Till pensling:
- 1 ägg
- pärlsocker eller hackad mandel
- Värm mjölken till 37°C.
- Smula ner jästen i en degskål och blanda i mjölken. Tillsätt smöret (om rumsvarmt- i bitar), sockret och saltet.
- Mät upp mjölet. Häll det luftigt direkt ur påsen i ett litermått. Skaka inte måttet.
- Tillsätt mjölet men spar 1/2 dl till utbakningen.
- Arbeta degen kraftigt, ca 10 min för hand tills den känns smidig.
- Låt degen jäsa övertäckt med bakduk ca 30 min.
- Knåda degen lätt på mjölat bakbord. Dela degen i 4 delar. Kavla ut varje del till en avlång kaka.
- Rör ihop ingredienserna till fyllningen och bred ett tunt lager på kakan. Rulla ihop till en rulle.
- Skär rullen i 10 delar och lägg de med snittytan upp i pappersformar eller på plåtar täckta med bakplåtspapper om bullar. / Lägg ut de fyra längderna på bakplåtspapper och klipp längst hela. Vik dessa delarna så de viker sig lite över varandra om längder / Lägg två i varsin halvmåne så de tillsammans bildar en cirkel. Klipp runt hela och vik delarna så de ligger över varandra om kransar.
- Låt jäsa under bakduk ca 40 min. Värm ugnen till 225-250°C. Pensla och grädda bullarna/längderna/kransarna mitt i ugnen 5-10 min.
Kanel & kardemummakransar (före och efter ugnen)
Vaniljkransar (före och efter ugnen)